19 kwietnia 2017 Udostępnij

JAKIE SĄ LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI ALOESU?

Aloes jest określony jako roślina lecznicza, która jest znana od tysięcy lat. W wielu domach uprawia się ją w doniczkach, dzięki temu, gdy pojawia się taka potrzeba sięgamy po liść, gnieciemy i układamy na ranę. Można także przygotowywać z użyciem aloesu specjalne nalewki. Jest to jak się wydaje skuteczne panaceum na liczne choroby.

Aloes występuje w wielu gatunkach, mamy już część z nich zbadanych i znane są możliwości medyczne aż 29 gatunków rośliny. Jest to typowy sukulent, który radzi sobie doskonale w warunkach pustynnych. Tam gdzie brakuje wody może sobie radzić doskonale, ponieważ w jego liściach znajdują się specjalne pojemniki, które są w stanie przechowywać wodę nawet do pięciu lat.

Systematycznie zmienia się ona w miąższ aloesowy i to właśnie wyjątkowy żel, który będzie gwarantował nam doskonałość tej rośliny. Aloes to roślina spotykana w Meksyku, na Antylach czy w Australii. Jednak może się pojawiać w różnych regionach na świecie.

Miąższ aloesowy

Z aloesu głównie uzyskuje się miąższ, który znajduje się w mieczowatych, grubych liściach. Ma on charakter galarety, jest jasnozielony. Z aloesu uzyskuje się również pulpę aloesową, w skłąd której wchodzi poza miąższem również sok i wierzchnia warstwa liści. Oba surowce mają inne właściwości.

Aloes w płynie

Z tego względu mamy takie ważne rozróżnienie. Miąższ można uzyskiwać, jeśli dokonamy dokładnego obrania skóry z liści. Po płukaniu masy i wyciśnięciu uda się uzyskiwać czysty żel aloesowy, który nie będzie miał gorzkiego smaku, nie będzie tam przeczyszczającego soku, który był stosowany w średniowieczu.

Aloes - roślina lecznicza

Aloes to roślina, która była znana już w starożytności. W wielu regionach świata miała ona miano zielonego lekarza. Używana do leczenia ran, balsamowania zwłok, przygotowywania farb. Już Grecy, Arabowie czy Hebrajczycy wykorzystywali sok z aloesu jako sposób na różne choroby. Arabska nazwa oznaczać będzie kwaśną świetlistą substancję. Na terenie Afryki panowało przekonanie, że aloes to lilia pustyni, natomiast w Egipcie nazywano go rośliną nieśmiertelności i dlatego tak doskonale się sprawdzał. Z tego powodu pojawiał się również w grobach faraonów.

W sumie aloes to roślina, która będzie składała się w 96% z wody i do tego mamy 4% innych substancji w sumie około 270 takich, które są biologicznie aktywne i to one będą decydowały o tak wielkiej dla zdrowia wartości tej właśnie rośliny.

Michał Sobiech

Redakcja debetomat.pl