6 czerwca 2017 Udostępnij

Aloes dla naszego organizmu

Aloes to cenny sukulent, który rośnie w trudnych warunkach, gdzie mamy zdecydowanie ograniczoną dostępność wody. Roślina ma liczne zalety lecznicze i odżywcze wartości. Była także nazywana jako elias, olej lub też Alojzy. Pomimo egzotycznego pochodzenia ma swoje zastosowanie także w polskiej medycynie jak się okazuje już od wieków.

Używany w naszym kraju przede wszystkim jako sposób na oparzenia oraz choroby płuc. Sprawdzał się w momencie, gdy w Polsce zaczynała się epidemia gruźlicy. O korzystnym działaniu mówiły również cywilizacje starożytne. Jednak po pewnym okresie w starożytności ten specyfik jednak stracił na znaczeniu. Wrócił z wielką siłą w XX wieku. Najważniejsza część rośliny to liście, gdzie mamy wiele cennych substancji. Warto pamiętać, że wśród 400 gatunków aloesu mamy jedynie 15, które mają właściwości lecznicze.

Właściwości i zastosowanie

Minerały oraz witaminy

W aloesie znajdziemy masę witamin A, C,E oraz grupę witamin z B. Dzięki temu jest on świetnym lekarstwem alternatywnym, co więcej dostarczyć może do organizmu minerały takie jak wapń, magnez, potas, żelazo czy chrom.

Aminokwasy

W dużym skrócie można powiedzieć, że nasz organizm potrzebuje 22 aminokwasy, by dobrze funkcjonować. Opisywana roślina może posiadać 20 a nawet więcej tych składników.

Właściwości lecznicze aloesu

Oczyszczenie organizmu

Aloes to roślina, która działa korzystnie na funkcjonowanie jelit, wątroby, nerek czy skóry. Po spożyciu będzie działać w układzie pokarmowym, wchłania toksyny, które potem są wydzielone z organizmu

Lepiej pracujący układ krążenia

Jak podają nam badania w aloesie znajduje się beta sitosterol, który zmniejsza poziom cholesterolu, usprawnia krążenia, poprawia lepkość krwi a efektem końcowym będzie mniejsze ryzyko chorób serca

Poprawa trawienia

Sok z aloesu jest dobrym rozwiązaniem, gdy ktoś będzie chciał się odchudzać, ponieważ ma on działanie, które bezpośrednio wpływa na usprawnienie trawienia organizmu. Dodatkowo właśnie przy stosowaniu soku z aloesu ludzie odczuwają utratę większej ilości kilogramów z organizmu.

Dodatkowo aloes również pomaga walczyć ze stanami zapalnymi. Działa on dezynfekująco, antybakteryjnie, antywirusowo, poprawia układ immunologiczny, wpływa na usprawnienie pracy układu nerwowego, wpływa na gojenie się ran. Aloes można używać przynajmniej na kilka sposobów. Warto sięgać po sok z aloesu, sałatkę z liści po tym jak usuniemy kolce, koktajle z dodatkiem owoców.

Julia Zych

Redakcja debetomat.pl